Головна » Статті » Мої статті

домашнє завдання 26.03.2020 , 17 - ТСВ

Домашнє завдання : опрацювати конспект

Під впливом потреб слідчої та судової практики у вирішенні технічних питань, що виникають під час розслідування і судового розгляду справ про порушення правил безпеки руху і експлуатації автотранспорту (далі - справи про ДТП) в останні десятиріччя проходить  формування нової галузі знань – судової автотехніки.

Базовими науками судової автотехніки є група автомобільно- дорожніх дисциплін (теорія автомобіля, конструкція автомобіля, мотоцикла та інших автотранспортних засобів, організація дорожнього руху, транспортна психофізіологія та інше).

Таким чином, предмет судової автотехніки складають технічні закономірності виникнення і динаміки ДТП, методи і методики дос- лідження його технічної сторони.

Виходячи із наведеного, під судовою автотехнічною експертизою слід розуміти дослідження дорожньо-транспортної пригоди, яке провадиться експертом-автотехніком за дорученням особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора, судді, або суду з метою вирішення питань, які мають значення для вирішення кримінальної, цивільної чи адміністративної справи, пов’язаної з цією пригодою, якщо для відповіді на ці питання необхідні знання в галузі судової автотехніки.

Автотехнічна експертиза призначається, головним чином, у кримінальних справах. Підставою її призначення є необхідність вирішення технічних питань, що виникають при розслідуванні і судовому розгляді справ про ДТП. Рішення про призначення експертизи, як і рішення про проведення інших слідчих дій, можуть прийматись слідчим тільки після порушення кримінальної справи.

Поряд з класифікацією експертиз за галуззю знань, що вико- ристовуються при її проведенні, їх розрізняють і за деякими іншими ознаками. Так, експертизи поділяють на первинні, додаткові і повторні, одноособові і комісійні, однопрофільні (проваджувані експертами однієї спеціальності) і комплексні (проваджувані експертами різних спеціальностей).

До основних положень, що характеризують експертизу як процесуальний інститут, відноситься правило про додержання експертом меж своєї компетенції. Воно закріплено в законі, яким встановлено, що питання, які ставляться експертові, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта (ст.75 КПК).

Вихід експерта-автотехніка за межі своєї компетенції найчастіше пов’язаний з його висловлюваннями, які стосуються кримінально- правового значення встановлених ним фактів. Так, в одній із справ експерт стверджував: «вина водія доведена», «суд може звинуватити підсудного у порушенні таких пунктів ПДР (далі приводився перелік порушень)».

Етапи судової автотехнічної експертизи:

  • ознайомлення з постановою, вивчення матеріалів справи; з’ясування задачі експертизи та оцінювання вихідних даних;
  • побудова інформаційної моделі досліджуваного ДТП;
    • проведення розрахунків, складання графіків та схем;
    • оцінювання проведених досліджень, уточнення початкової моделі
    • формулювання висновків;
    • складання і оформлення висновку експерта.
     

     

Категорія: Мої статті | Додав: portyannik68 (25.03.2020)
Переглядів: 40 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar